Idea przedszkola

Idea Przedszkola „Małych odkrywców”

Tworzymy miejsce pełne zrozumienia dla dziecka, jego potrzeb i zainteresowań. Inspirujemy i pokazujemy świat. Wierzymy, że dziecko rodzi się kompetentne, a naszą rolą jest towarzyszenie w rozwoju i szukaniu własnej drogi. Stawiamy na samodzielność poprzez zdobywanie doświadczeń. Nie wychowujemy – pracujemy nad sobą, aby dawać przykład.

„Dzieci nie potrzebują wychowania, ale przyjaznego przewodnictwa”

Jesper Juul

Rozwój Małych Odkrywców

W naszym przedszkolu dziecko jest po prostu człowiekiem. Wierzymy, że rodzi się kompetentne, wyposażone w rozmaite atrybuty, a naszym zadaniem jest wspieranie go w rozwoju.

Nie wpisujemy dziecka w konon założeń pedagogicznych, wierząc, że żadna z metod nie powinna stać ponad relacjami. Kierujemy się wartościami promowanymi przez Jaspera Juula i czerpiemy inspirację z kilku nurtów: rodzicielstwa bliskości, edukacji demokratycznej, porozumiewania bez przemocy oraz pedagogiki Marii Montessori. Naszym celem jest przygotowanie zajęć, które dziecko uzna za warte zainteresowania.

„Aby nauczyć się czegoś szybko i efektywnie, trzeba to zobaczyć, usłyszeć i poczuć”

Tony Stockwell

Nasze priorytety

Nie postępujemy w sposób autorytarny, nie oczekujemy posłuszeństwa wypracowanego poprzez kary i nagrody. Ufamy kompetencji dziecka, szanujemy jego granice, jednocześnie starając się być odpowiedzialnym przywódcą.

„Rodzice chcą mieć odpowiedzialne dzieci, sprawnie radzące sobie w społeczeństwie, ale kompetencji społecznych nie zdobywa się na zajęciach, na których rządzi przymus i posłuszeństwo”

Jasper Juul

Rodzicielstwo bliskości

Kierujemy się dewizą, że najważniejszymi osobami w życiu dziecka są ich opiekunowie, dlatego tak ważna jest dla nas dobra relacja i wzajemna współpraca. To dzięki temu pozyskujemy zaufanie, a co za tym idzie – zapewniamy Małym Odkrywcom poczucie bezpieczeństwa. Plan dnia dostosowujemy do indywidualnych potrzeb dziecka.

Porozumiewanie bez przemocy

Stawiamy na prawidłową, dlatego tak ważne są dla nasz cztery komponenty wypowiedzi: obserwacja, wyrażanie uczuć, określanie potrzeb oraz formułowanie próśb. Empatia w rozmowie pomaga w kształtowaniu samoświadomości i wrażliwości, uczy jak ważne są relacje bez ocen i w poszanowaniu potrzeb własnych i rozmówcy.

Edukacja demokratyczna

Nauczamy niekonwencjonalnie i pozwalamy dziecku doświadczać tego, o czym opowiadamy. Traktujemy je jako wolnego człowieka, który współtworzy swój plan doświadczeń rozwojowych, kierując się wewnętrzną motywacją, predyspozycjami i zainteresowaniami. Pozwalamy dziecku na kreatywność, samodzielność i branie odpowiedzialności za własne działania.

„Edukacja nigdy więcej nie powinna być w głównej mierze przekazywaniem wiedzy, ale musi przyjąć nową formę, szukając uwolnienia dla ludzkich możliwości”

Maria Montessori

Pedagogika Marii Montessori

W centrum zainteresowania stawiamy dziecko, które dzięki przyjaznemu otoczeniu uczy się poprzez obserwację, rozwijając motywację wewnętrzną, autodyscyplinę i koncentrację. Edukację pojmujemy jako wsparcie w odkrywaniu świata, dbając jednocześnie o rozwój na wielu płaszczyznach: fizycznym, duchowym, kulturowym i społecznym. Kierujemy się szacunkiem dla wyborów dziecka, wspieramy go przewodnictwem nauczyciela, zaznajomionym z potrzebami podopiecznego, jego predyspozycjami i zainteresowaniami. W grupie przedszkolnej znajdują się dzieci w różnym wieku, co sprawia, że starsze dzielą się wiedzą z młodszymi ucząc się jednocześnie akceptacji różnorodności.

Przestrzeń Małych Odkrywców

Nasze przedszkole to miejsce szczególne. Sam budynek zaprojektowany został od podstaw dla dzieci i z myślą o dzieciach. Przestrzeń została zaaranżowana w taki sposób, aby stworzyć bezpieczne i komfortowe miejsce, gwarantujące rozwój i wspierające kreatywność dziecka.

Mali Odkrywcy mają się u nas czuć jak w domu. Każde dziecko może korzystać dowolnie ze strefy zabawy, rozwoju, relaksu i drzemki. Dzięki temu jest w stanie rozwijać swoją samodzielność i autonomię. Nasi opiekunowie uczestniczą w każdej aktywności, zapewniając komfort i dbając o bezpieczeństwo Małych Odkrywców. Razem z dziećmi wspólne tworzymy przyjazne miejsce do zabawy, odpoczynku i rozwoju.

Bardzo ważna jest dla nas możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na przekór wszystkiemu wyznajemy zasadę, w myśl której nie ma złej pogody, lecz co najwyżej niewłaściwe ubranie. Naszym ogromnym atutem jest duży, przestrzenny i wkomponowany w tereny zielone plac zabaw. Umożliwia nam przeprowadzenie zajęć wspierających rozwój ruchowy ograniczony wyłącznie wyobraźnią.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this