W naszej pracy koncentrujemy się na rozwoju samodzielności dziecka. Poprzez zajęcia z terapeutą oraz diagnozę potrzeb dziecka jesteśmy w stanie spersonalizować zajęcia w zależności od potrzeb i predyspozycji dziecka.
Dzięki chustowaniu, masażykom oraz zabawom grupowym wspieramy rozwój emocjonalny oraz społeczny. Umiejętności fizyczne rozwijamy dzięki zajęciom z elementami integracji sensorycznej, zabawom z rytmem, chustą Klanzy oraz zajęciom ruchowym na placu zabaw. Progres w rozwoju intelektualnym następuje przede wszystkim dzięki zajęciom logopedycznym, terapeutycznym oraz zabawom fundamentalnym.
Poniżej kilka przykładów aktywności realizowanych w ostatnim czasie w naszym żłobku, które pokazują praktyczną stronę realizacji powyższych celów i założeń rozwojowych.
ZAJĘCIA SENSOPLASTYCZNE
Zajęcia z elementami sensoplastyki (więcej o sensoplastyce) są oparte na technikach arteterapeutycznych (więcej o arteterapii), których celem jest relaksacja, uspokojenie przy jednoczesnym pobudzeniu kreatywności.
Jednym z tematów przewodnich ostatnich zajęć z sensoplastyki był kolor zielony, który od zawsze utożsamiany jest z naturą. Uspokaja i regeneruje. Dowiedzieliśmy się, że zieleń ma wiele odcieni. Jedna barwa z pewnością wpłynęła na lepsze zapamiętanie kształtów użytych produktów (kokardki, listki, kulki itp.). Okazało się również, że zielone też może być smaczne .
ĆWICZENIA ODDECHOWE?
Prawidłowe oddychanie jest niezmiernie ważne dla rozwoju oraz funkcjonowania aparatu artykulacyjnego. Zły wzorzec oddychania prowadzi do niedotlenienia układu nerwowego, infekcji dróg oddechowych oraz wad postawy i wymowy (złej pozycji spoczynkowej języka, słabych mięśni oralnych oraz niepłynności mowy spowodowanej krótką fazą wdechową i wydechową).
Na zajęciach używamy na przykład tablicy z trasą z plasteliny oraz styropianowej piłeczki. Do zabaw tego typu można również użyć wiatraczków lub baniek mydlanych.
MALOWANIE JEST PRZYGODĄ
Wśród Małych Odkrywców nie ma osoby, która nie malowała na papierze. Okazało się, że tworzenie obrazów na mleku jest o wiele ciekawsze! Mieszanie kolorów oraz badanie właściwości cieczy na zajęciach eksperymentalnych wzbudziło szerokie zdumienie.
Do eksperymentu używamy: mleka, kroplomierza, rozwodnionych farb oraz kilku kropel płynu do mycia naczyń. Już po chwili powstają niesamowite ruchome obrazy.
ŚWIAT SZTUKI
Zajęcia teatralne są najbardziej dostępną atrakcją dla małych dzieci. Dzieje się tak dlatego, ponieważ, w przeciwieństwie do występów opartych na samej fonii czy też wizji, oddziałują na zmysł wzroku, słuchu i wbrew wszystkiemu, przynajmniej w naszym wydaniu, również dotyku.
Dzięki takim wydarzeniom można łagodnie i nienachalnie oswajać dziecko ze sztuką, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.
ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE
Zajęcia usprawniające narządy artykulacyjne wcale nie muszą być nudne! Należy pamiętać, że gimnastyka buzi i języka jest równie ważna co gimnastyka całego ciała.
Ćwiczenie artykulatorów jest bardzo istotne w prawidłowej wymowie. Dmuchanie przez rurkę ćwiczy podniebienie miękkie, policzki i wargi.
Atrakcją na zajęciach logopedycznych są towarzyszące nam zwierzaki (pewnego razu odwiedził nas żółw) oraz nasza pacynka, dzięki której można pokazać, jak się ułożyć język do prawidłowej realizacji głoski czy pozycji spoczynkowej.
Niestety nie mamy dla niej imienia, jakieś propozycje?
ZAJĘCIA DOŚWIADCZALNE
Przy okazji wakacji i wypraw nad wodę Mali Odkrywcy uczestniczą w wakacyjnych zajęciach badawczych. Każdy może sprawdzić, które przedmioty toną, a które utrzymują się na wodzie.
Takie obserwacje to idealna prelekcja na temat bezpiecznego wypoczynku.
ZAJĘCIA JĘZYKOWE
Dlaczego wprowadziliśmy zajęcia w języku angielskim? Czy nauka języka obcego dla dzieci żłobkowych ma sens? Niejedno z nich nie porozumiewa się płynnie w języku ojczystym, więc jak miałoby przyswoić język angielski?
Dzieci, które rozpoczęły kontakt z językiem we wczesnym dzieciństwie osłuchują się z brzmieniem nowych wyrazów. Jeśli kontakt z językiem będzie im towarzyszył regularnie, mają większe szanse, aby sprawnie się nim posługiwać. W końcu boimy się rzeczy, których nie znamy. Zatem czas oswoić ten niepotrzebny strach!
ZAJĘCIA Z FIZJOTERAPEUTKĄ
Wtorkowe zajęcia z naszą fizjoterapeutką rozpoczynamy od ćwiczeń dostosowanych do rozwoju dzieci (w podziale na 3 grupy).
Aby oddziaływać na każdą strefę rozwoju wykorzystujemy kształtki, materace i dyski sensoryczne. Jest wielozmysłowo, rozwojowo i… męcząco .
BASEN Z KULKAMI
Dlaczego w naszym żłobku jest basen z kulkami? Basen z kulkami to olbrzymia frajda dla dzieci. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego dzieci mają go do swojej dyspozycji. Zabawy w basenie dostymulowują sferę dotyku tzw. propriocepcję („czucie głębokie”).
TĘCZOWE SZALEŃSTWO
„Malowanie palcami jest pochodną zabawy w piaskowe babki, ciasteczka i pałace z rzecznego iłu czy mokrego, nadmorskiego piasku; uczyniłam tylko tyle, że do tej mazaniny, jak świat starej, dodałam kolorów tęczy” – to słowa Ruth Faison Shaw, twórczyni metody malowania dziesięcioma palcami.
Zajęcia sensoplastyki mają zachęcić Małych Odkrywców do malowania palcami bezpiecznymi dla nich produktami: jadalnymi farbkami (farby jadalne – przepis: jogurt grecki, zblendowane warzywa/ owoce lub barwniki spożywcze; do uzyskania kolorów: zielonego – sok z jarmużu, pomarańczowego – sok z marchwi, fioletowego – sok z buraka, czerwonego- sok z truskawek.