Adaptacja w żłobkuW życiu rodziców i dzieci zaczyna się nowy, zapewne nie pozbawiony stresu okres adaptacji. Jak przygotować do niego dziecko? Jedno jest pewne – nie możemy zapomnieć, aby odpowiednio przygotować również siebie!

Rodzicu! Zanim dziecko trafi do żłobka, upewnij się, że spełnia on Twoje oczekiwania. Umów się na rozmowę, zadaj nurtujące Cię pytania. Jeśli wybierzesz placówkę, pozwól dziecku, aby zapoznało się z nowym miejscem w obecności najważniejszej osoby – właśnie Twojej! Wspólne zabawy na nieznanej przestrzeni pozwolą maluchowi przekonać się, że nic mu złego nie grozi. Przy okazji sam zobaczysz, jak wygląda praca opiekunek, w których ręce będziesz oddawał swój największy skarb. Powtarzaj sobie i dziecku, że zaprowadzasz je, aby mogło dobrze się bawić. Brak pewności w Twoim głosie nie będzie przekonywujące.

Nadejdzie w końcu czas, w którym dziecko zacznie adaptację bez Ciebie.  Oznajmij mu to. Warto z uśmiechem powiedzieć: „Dzisiaj zostaniesz z Ciocią w żłobku. Z pewnością pokaże ci nową zabawę! Myślisz, że twoja ulubiona zabawka czeka na ciebie na półce?”. Jeśli wiesz, że głęboka troska o Twoje dziecko nie pozwoli Ci bez płaczu się z nim rozstać, poproś aby ktoś inny Cię wyręczył. Może się okazać, że żal przy pożegnaniu będzie krótszy. Nie przedłużaj jednak tego etapu. Myślisz, że buziak będzie idealnym rytuałem? Pamiętaj, że dla Twojego maluszka jest to dla niego nowa sytuacja i – o ile masz możliwość – stopniowo wydłużaj czas jego pobytu. Może poczucie bezpieczeństwa zapewni mu również ulubiona pieluszka bądź maskotka?

Jeśli wiesz, czego jeszcze może potrzebować Twoje dziecko, porozmawiaj z kadrą. Nastawmy się na wzajemny dialog. Dla nas również jest ważne, żeby adaptacja przebiegała sprawnie.

Zespół Żłobka Mali Odkrywcy

 

 

 

  • Share:
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this